“Šalta” galva

pandemijos psichologija

“Šalta” galva

Vilma Kuzmienė
psichologė psichoterapeutė

Išeiginės, daug laisvo laiko, ir mes visi su išmaniaisiais nesiskiriame, Juolab kad neramu dėl viruso. FB ir kituose portaluose einta nesibaigiantis informacijos srautas apie koronaviruso padarinius. Ir FB draugai įkėlinėja daug info apie tai – arba straipsnius ( įvairiom kalbom), arba juokingus vaizdelius, Ir visa tai tampa “psichologiniu virusu”….kuris užveikia galvelę. Tikrai pavargau šiandien nuo visų tų žinių, nuo galvojimo, kaip dabar gyvent, kaip apsaugot senolius.
Vakarop priėjau išvados
1.Reikia išlaikyti kiek įmanoma įprastesnę paros rutiną.
2.Informacijos srautą reguliuot ir ribot- geriausiai tinka oficialios žinių laidos per radiją ar teliką, kurių laikas yra nustatytas. Vidurdienį ir vakare pasiklausyt- ir to užtenka, išgirsti koncentruotą esmę, kad žinotum kaip elgtis.
3. Niekas nežino kiek laiko truks karantinas, kaip seksis sergantiems sveikti, o sveikiems nesusirgti. Todėl “nereikia šokinėt”, kaip aš vadinu. Pvz, nepirkti maisto metams į priekį, nes tuomet jo tikrai pradės trūkti parduotuvėse ir vėl bus “bumm” . Jeigu nėra dezinfekcinio skysčio vaistinėse, naudoti eterinius spygliuočių aliejus (arbatmedis, pušys, eukaliptas)- kurie stiprina imunitetą, apsaugo kvėpavimo takus, tinka vaikams. Atšauktos sporto treniruotės-tad einu treniruotis lauke ir svetainėje namie. na ir pan.
Tai yra- situacija yra tokia tokia yra, o tu nori gerai jaustis- tai išsisuk, rask alternatyvų.
Neatsiribok nuo informacijos, bet negyvenk tomis naujienomis. Judėk pirmyn, o ne sukis tam “ojojoj” minčių sraute!
Ir dar tas senas geras padeda- Viską, ką darai, daryk su meile.

……….

Mano kovos menų mokytojas kartą sakė- jeigu priešininkas skaudžiai užlaužė tau ranką, jeigu laiko ją labai stipriai, ir tau skauda- tai yra tavo problema. Todėl tu turi išmokti taip išsirangyti ir rasti tokią kūno padėtį, kurioje skaudėtų kuo mažiau.
Šiandieną „priešininkas“ yra virusas, ir- klausimas- ar tam tikra prasme juo tapo ir karantinas? Netgi du priešininkai?

Baisu susirgti pačiam ar kad susirgs šeima. Kartais apribojimas išeiti iš namų bei izoliacija nuo socialinių kontaktų irgi gali būt jaučiamas kaip priešas, tačiau izoliacija yra mūsų skydas apsiginti. Karantinas yra ne priešininkas, jis sukurtas ne tam, kad mums kenktų, o tam, kad išsaugotų gyvenimus.
Šioje situacijoje normalu nerimauti (atmink, kad nerimą dabar jaučiame visi) .
Šioje situacijoje TU gali:
– Gali nuolat pykti, konfliktuoti su visais ir reikšti daug neigiamų emocijų.Pasiduoti apatijai, demotyvacijai, baimėms, nesitraukti nuo FB skelbiamų naujienų apie epidemiją. Gali ant vaikų išlieti savo pyktį, kurio pagrindas yra didžiulis nerimas dėl tavo verslo situacijos. Gali…gali griauti save ir kitus iš baimės.
– Gali to ir nedaryti/ daryti kitaip.
Dėl nerimo- pasirink vieną žmogų ir atvirai pasikalbėk apie tai, ką jauti, ko bijai, kas neramina. Išsikalbėk su vienu žmogum. Iki galo, išsakyk viską.
Su kuo daugiau žmonių kalbėsies apie savo nerimą, tuo didesnis tavo nerimas atrodys tau pačiam.
Nerimą sumažina :
1, Stenkis išlaikyti kuo įprastesnę rutiną, jeigu neišeina- susidėliok naują rutiną dienai pats. Jeigu tavo mokykloje nevyksta pamokos internetu, jeigu tu negali dirbti savo darbo iš namų- imk laiką į rankas. Tu nesergi. Tad susiplanuok iš naujo- ką veiksi, kam paskirsi savo gyvenimo laiką. Turi tai padaryti pats. Jeigu neišeina, padėk kitiems šeimos nariams jų darbuose. Jei esi paauglys paprašyk, kad suaugusieji tau paskirtų užduočių. Jei laiką leisi prasmingai, psichologiškai jausies geriau.

2. Sureguliuok informacijos srautus: atsiriboti nuo pasaulio, bėgti ir neigti (aš nebijau, man vienodai ir tt) – ne variantas, nes tai nepadeda. Turi būti informuotas tiek, kad orientuotumeis situacijoje pats. Pasirink Žinių laidas per radiją/TV, pvz ryte ir vakare. Jos turi fiksuotą pradžią ir pabaigą, trumpai išgirsi visą reikiamą žinoti informaciją. Negyvenk tomis naujienomis, jos yra tik DALIS tavo gyvenimo.

3. Niekas nežino kiek laiko truks karantinas, kaip seksis sergantiems sveikti, o sveikiems nesusirgti. Todėl “nereikia šokinėt”, kaip aš vadinu. Pvz, nepirkti maisto metams į priekį, nes tuomet jo tikrai pradės trūkti parduotuvėse ir vėl bus “bumm” . Jeigu nėra dezinfekcinio skysčio vaistinėse, naudoti eterinius spygliuočių aliejus (arbatmedis, pušys, eukaliptas)- kurie stiprina imunitetą, apsaugo kvėpavimo takus, tinka vaikams. Atšauktos sporto treniruotės-tad einu treniruotis lauke ir svetainėje namie. Atšaukti būreliai- jie perkelti į virtualią erdvę. Ten, kur prieini akligatvį, pabankyt rasti išėjimą, kitokį sprendimą kuo pakeisti tai, ko dabar nėra.
4. LAUKTI NELAUKIANT- situacija yra tokia tokia yra, o tu nori gerai jaustis- tai išsisuk, rask alternatyvų. Girdėjau sakant- „sustojo laikas“ . Laikas nesustojo, mes gyvename toliau. Mergina iš Santaros klinikos koronaviruso palatos parašė FB- Jums vistiek geriau, nei man, vienai mažoje palatoje. Jūs turite kambarius, turite šeimas, draugų, jūs visko galite sugalvoti veikti.
Laukti nelaukiant reiškia: Daryk tą, ką gali dabar, su tuo, ką dabar turi. Tuomet jausi AŠ ESU jausmą, kuris būtinas normaliai psichologinei savijautai.
5. Turėk perspektyvos jausmą. Išlaikyk jį. Epidemija apėmė daug pasaulio šalių, bet ir ji praeis. Kai kuriuos planus mums teko atidėti. Bet neišbraukti.

By |2020-03-20T17:00:02+02:00March 19th, 2020|Categories: Pandemijos psichologija, straipsniai|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

….